Jump to content

Fidan Aliti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Fidan Aliti
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFidan Aliti
Datëlindja3 tetor 1993
VendlindjaBinningen, Bazel, Zvicër
Gjatësia1.85 m (6 ft 1 in)
PozicioniAnësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Kalmar
Numri4
Karriera me të rinjtë
0–2006Münchenstein
2006–2008Basel
2008Concordia Basel
2008–2011Old Boys
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2011–2013Old Boys55(2)
2013–2014Luzern U2118(2)
2014–2015Luzern18(0)
2015–2016Sheriff Tiraspol10(0)
2016–2017Slaven Belupo22(0)
2017–2019Skënderbeu Korçë49(1)
2019–Kalmar29(3)
Karriera ndërkombëtare
2014Shqipëria2(0)
2017–Kosova20(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 12:49, 20 maj 2019 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 17 nëntor 2019

Fidan Aliti (lindur më 3 tetor 1993) është një futbollist profesionist shqiptar i Kosovës që luan si qendërmbrojtës për klubin suedez Kalmar dhe përfaqësuesen kosovare të futbollit.

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme dhe Luzern[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aliti është një produkt i ekipeve të ndryshme të të rinjve zviceranë si Münchenstein, Basel, Concordia Basel dhe Old Boys. Më 9 shkurt 2014, ai bëri debutimin e tij me Luzernin në një humbje 2–1 jashtë ndeshjes kundër Thun, pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 77 në vend të Claudio Lustenberger.[1]

Sherif Tiraspol[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 3 shtator 2015, Aliti iu bashkua Divizionit Kombëtar të Moldavisë Sherif Tiraspol.[2] Më 13 shtator 2015, ai bëri debutimin e tij në barazimin 1–1 në shtëpi kundër Dinamo-Auto Tiraspol pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 33-të në vend të Mihajlo Cakic.[3]

Slaven Belupo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 shtator 2016, Aliti iu bashkua skuadrës kroate të Ligës së Parë të Futbollit, Slaven Belupo, me një kontratë dy vjeçare.[4] Më 11 shtator 2016, ai bëri debutimin e tij në një humbje 2-3 në shtëpi kundër Lokomotiva pasi u emërua në formacionin e parë.[5]

Skënderbeu Korçë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezoni 2017–18[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 gusht 2017, Aliti përfundoi një transferim te Skënderbeu Korçë duke nënshkruar për tre sezonet e ardhshme dhe duke marrë skuadrën numër 6 për sezonin 2017–18.[6] Ai bëri debutimin e tij në një fitore 0–8 trazues larg në raundin e parë të KupësShqipërisë 2017–18 kundër Adriatiku Mamurras pasi u emërua në formacionin e parë.[7] Ai bëri paraqitjen e tij të parë në Superligën shqiptare më 18 shtator pasi u emërua në formacionin startues në barazimin 1–1 kundër Kamzës.[8]

Aliti në fazën grupore të 2017–18 UEFA Europa League bëri gjashtë paraqitje, tre prej tyre si startues dhe mbledh 374 minuta pasi Skënderbeu Korçë u eliminua.[9] Më 4 mars 2018, ai shënoi golin e tij të parë për Skënderbeu Korçë në fitoren 4–0 kundër Laçit në Matchday 23 të 2017–18 Superligës Shqiptare.[10]

Aliti e përmbylli sezonin e parë duke bërë 30 paraqitje në ligë dhe duke ndihmuar Skënderbeu Korçën të fitojë titullin për herë të 8-të,[11] ai në kupë luajti 7 herë pasi turneu përfundoi në pushtim, do të thotë që Skënderbeu Korçë ka arritur dyshen vendase për herë të parë në histori.[12]

Sezoni 2018–19[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 12 gusht 2018, Aliti filloi sezonin e tij të dytë me klubin duke fituar Superkupën Shqiptare të vitit 2018 kundër Laçit dhe ai shënoi barazimin me një goditje me kokë në pjesën e dytë në një fitore eventuale 3–2 në Selman Stërmasi Stadium.[13]

Kalmar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 3 shkurt 2019, Aliti iu bashkua palës Allsvenskan Kalmar, me një kontratë katër vjeçare.[14]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 20 maj 2014, Aliti pranoi një thirrje nga Shqipëria për ndeshjet miqësore kundër Rumanisë, Hungarisë dhe San Marino.[15] Më 31 maj 2017, ai bëri debutimin e tij me Shqipërinë në një ndeshje miqësore kundër Rumanisë pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 79-të në vend të Ansi Agollit.

Kosovë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 nëntor 2016, Aliti vendosi të përfaqësojë Kosovën në nivel të lartë ndërkombëtar dhe ai është lojtari i parë që vjen nga Lugina e Preshevës.[16] Më 7 nëntor 2016, ai pranoi një thirrje nga Kosova për një ndeshje kualifikimi të Kupës së Botës 2018 kundër Turqisë.[17] Më 11 qershor 2017, Aliti bëri debutimin e tij me Kosovën në një ndeshje kualifikimi të Kupës së Botës 2018 kundër Turqisë pasi u emërua në formacionin startues.

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 3 shkurt 2019
Klubi Sezoni Liga Kupa Europe Tjera Total
Divizioni Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Old Boys 2010–11 Swiss 1. Liga 7 0 0 0 7 0
2011–12 21 0 0 0 21 0
2012–13 1. Liga Promotion 27 2 0 0 27 2
2013–14 0 0 1 0 1 0
Total 55 2 1 0 56 2
Luzern U21 2013–14 Swiss 1. Liga 12 2 0 0 12 2
2014–15 6 0 0 0 6 0
Total 18 2 0 0 18 2
Luzern 2013–14 Swiss Super League 8 0 0 0 8 0
2014–15 10 0 0 0 10 0
Total 18 0 0 0 18 0
Sheriff Tiraspol 2015–16 Moldovan National Division 9 0 0 0 9 0
2016–17 1 0 0 0 1 0 2 0
Total 10 0 0 0 1 0 11 0
Slaven Belupo 2016–17 Croatian First Football League 22 0 2 0 24 0
Total 22 0 2 0 24 0
Skënderbeu Korçë 2017–18 Albanian Superliga 30 1 3 0 6 0 39 1
2018–19 19 0 0 0 1 1 20 1
Total 49 1 3 0 6 0 1 1 59 2
Kalmar 2019 Allsvenskan 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Career total 172 4 6 0 7 0 1 1 186 5

Ndërkombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 20 nëntor 2018
Skuadra kombëtare Viti Apps Gola
Shqipëri
2014 2 0
Total 2 0
Kosovë
2016 0 0
2017 2 0
2018 9 0
Total 11 0

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sherif Tiraspol
 • Divizioni Kombëtar i Moldavisë : 2015–16, 2016–17
 • Kupa e Moldavisë : 2015–16
Skënderbeu Korçë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Preshevari, Aliti debuton me ekipin e parë të Lucernit, pret ftesë nga Shqipëria" [Preshevari, Aliti debuts with Luzern's first team, expects invitation from Albania]. aSport. 9 shkurt 2014. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2017. Marrë më 30 qershor 2020.
 2. ^ "Fundas albanez pentru lotul FC Sheriff" [Albanian defender for FC Sheriff] (në rumanisht). FC Sheriff Tiraspol. 3 shtator 2015.
 3. ^ "Sheriff - Dinamo-Auto (1:1)" (në rumanisht). FC Sheriff Tiraspol. 13 shtator 2015.
 4. ^ "Fidan Aliti pristupio Slavenu Belupu!" [Fidan Aliti joined Slaven Belupo!] (në kroatisht). NK Slaven Belupo. 2 shtator 2016.
 5. ^ "Slaven Belupo vs. Lokomotiva 2–3". Soccerway (në kroatisht). 11 shtator 2016.
 6. ^ "Aliti i bashkohet Skënderbeut" [Aliti joins Skënderbeu]. Telegrafi. 31 gusht 2017. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2019. Marrë më 30 qershor 2020.
 7. ^ "Kupa e Shqipërisë/Skënderbeu provon të rinjtë me goleadë, Kukësi e Partizani mësojnë rivalët" [Albanian Cup/Skënderbeu tries the youths with goals, Kukësi and Partizani know their rivals]. Panorama Sport. 6 shtator 2017.
 8. ^ "Ngec Skënderbeu, Rezi i jep një pikë Kamzës" [Skënderbeu foist, Rezi gives Kamza one point]. Gazeta Shqip. 18 shtator 2017.
 9. ^ "Skënderbeu mposhtet në sekondat e fundit, eliminohet nga Europa League" [Skënderbeu defeated in the last seconds, eliminated from Europa League]. Gazeta Express. 7 dhjetor 2017. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2018. Marrë më 30 qershor 2020.
 10. ^ "Kategoria Superiore/Skënderbeu merr dhe një fitore, shpartallon Laçin 4–0" [Albanian Superliga/Skënderbeu takes another win, winnows Laçi 4–0]. Java News. 4 mars 2018. Golat në këtë takim për bardhekuqtë u shënuan nga ana e Fidan Alitit, Blermim Krasniqit, ku që të dy shënuan dhe golin e tyre të parë me fanellën e Skënderbeut, si dhe Ali Soue i cili shënoi një tjetër dopietë pas asaj të javës së kaluar që bëri në "Zeqir Ymeri
 11. ^ "ZYRTARE/Skënderbeu shpallet kampion i Kategorisë Superiore për sezonin 2017–2018" [OFFICIAL/Skënderbeu named champion of Albanian Superliga for 2017–2018 season]. Panorama Sport. 9 maj 2018.
 12. ^ "Skënderbeu triumfon në Kupë, vendos një 11-metërsh i dyshimtë" [Skënderbeu triumphs in cup, a suspicious penalty decides]. Sport Ekspres. 27 maj 2018.
 13. ^ "Skënderbeu "tregon dhëmbët" çon Superkupën në Korçë" [Skënderbeu "shows the teeths" sends the Supercup at Korçë]. SuperSport Albania. 12 gusht 2018.
 14. ^ "Fidan Aliti klar för Kalmar FF!" [Fidan Aliti ready for Kalmar FF!] (në suedisht). Kalmar FF. 3 shkurt 2019.[lidhje e vdekur]
 15. ^ "Mbrojtësi Fidan Aliti, risia e listës kuqezi" [Defender Fidan Aliti, newness of red and black list]. Panorama Sport. 20 maj 2014.
 16. ^ "Ekskluzive: Futbollisti nga Lugina e Preshevës i bashkohet Përfaqësueses së Kosovës" [Exclusive: The footballer from the Presevo Valley joins Kosovo national team]. Telegrafi. 4 nëntor 2016.
 17. ^ "Bunjaki publikoi listën e futbollistëve për ndeshjen kundër Turqisë" [Bunjaki publishes the list of footballers for match against Turkey]. Football Federation of Kosovo. 7 nëntor 2016. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2018. Marrë më 5 shkurt 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]