Jump to content

2017–18 Kupa e Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kupës së Shqipërisë në sezonin 2017-18.

Ky ishte edicioni i 66të i Kupës në Shqipëri. Nisi në 6 Shtator 2017 me turin e parë dhe përfundoi në 27 Maj 2018 me ndeshjen finale.

KF Tirana ishin fituesit në fuqi, pasi fituan kupën e tyre të 16të (rekord) edicionin e fundit. Trofeu u fitua nga KF Skënderbeu, i pari trofe kupe pas 5 finalesh të humbura.

Turi i parë eliminator u luajt me një takim, ndërsa turi i 1rë u luajt me sistem dy takimesh eliminatore. Nëse rezultati i përgjithshëm i të dyja ndeshjeve është i barabartë, fituesi vendoset me kohë shtesë dhe më pas nga gjuajtjet e penalltive. Fituesit e Kupës kualifikohen për në Turin e 1rë Eliminator të edicionit 2018-19 të Kupës UEFA.

Sezoni i kaluar: 2016-17. Sezoni i rradhës: 2018-19.

Turi i 1rë Paraeliminator

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këto ndeshje u luajtën më 6 Shtator 2017.


28 ekipe të Superiores, 2 të Kategorisë së Parë dhe 2 të Turit të 1rë Eliminator morën pjesë. Ndeshjet u luajtën më 13 & 27 Shtator 2017.


16 ekipet e kualifikuara nga turi i 1rë luajtën në këtë tur. Ndeshjet u luajtën më 29 Nëntor & 13 Dhjetor 2017.


8 ekipet e kualifikuara nga turi i 2të luajtën në këtë tur. Këto ndeshje u luajtën më 31 Janar dhe 14 Shkurt 2018.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Laçi 4 – 0 KS Luftëtari 3-0 1-0
KF Partizani 2 – 2 FK Flamurtari 2-1 0-1
KF Teuta 0 – 5 KF Skënderbeu Korçë 0-2 0-3
KF Tirana 1 - 2 FK Kukësi 1-1 0-1


Katër fituesit e cerek finaleve luajnë në këtë tur. Ndeshjet u luajtën më 4 & 18 Prill 2018.


Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Laçi 1 – 1 FK Kukësi 0-0 1-1
KF Skënderbeu 2 – 1 FK Flamurtari 0-1 2-0


Dy fituesit e gjysmë finaleve luajnë ndeshjen finale. Kjo ndeshje u luajt më 27 Maj 2018.

Ekipi 1 Totali Ekipi 2
Skënderbeu 1 - 0 Laçi


Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]