Vedat Muriqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vedat Muriqi (lindur më 24 prill 1994) është futbollist profesional kosovar që luan si sulmues për ekipin turk Fenerbahçe dhe për përfaqësuesen kosovare të futbollit.

Vedat Muriqi
Vedat Muriqi Fenerbahçe SK 19 Aug 2019 (cropped).jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëVedat Muriqi
Data e lindjes24 prill 1994
Vendi i lindjesPrizren, Kosovë
Gjatësia1.94 m (6 ft 4 in)
PozicioniSulmues qendror
Informacionet për klubin
Klubi aktualFenerbahçe S.K.
Numri94
Karriera në rini
2005–2010KF Liria
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2010–2013KF Liria10(3)
2013–2014KS Teuta18(1)
2014KS Besa (huazim)13(3)
2014-2016Giresunspor57(21)
2016-2018Gençlerbirliği S.K.46(5)
2018-2019Çaykur Rizespor50(25)
2019-Fenerbahçe3(2)
Ekipi kombëtar
2013Kosova U-211(1)
2013-2014Shqipëria U-214(1)
2016Kosova18(5)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muriqi ka lindur në Prizren, Kosovë nga prindër shqiptarë. Ai posedon pasaportë të Kosovës, të Shqipërisë dhe të Turqisë.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KF Teuta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14 janar 2013, pasi bëri përshtypje në një ndeshje miqësore, Muriqit iu dha një kontratë njëvjeçare e gjysmë nga pala shqiptare e Superligës, Teuta Durrës, për të cilën u pajtua.[2] Më 23 shkurt, ai bëri debutimin e tij konkurrues më vonë duke hyrë në gjysmën e dytë të barazimit 1–1 në Tiranë në raundin e 16 të Superligës shqiptare.[3]

KF Besa (huazuar)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 janar 2014, Muriqi u huazua për pesë muaj tek skuadra shqiptare e Superligës KF Besa Kavajë. Ai luajti ndeshjen e tij të parë për klubin e ri më 1 shkurt në ndeshjen e kampionatit përballë Laçit, duke hyrë në minutën e 46-të dhe duke shënuar minutën e fundit barazoi për ta shpëtuar skuadrën e tij me një barazim 2–2.[4]

Giresunspor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 18 gusht 2014, Muriqi firmosi në TFF skuadrën e Ligës së Parë Giresunspor.[5] Më 14 shtator 2014, ai bëri debutimin e tij në humbjen 0–1 në shtëpi kundër Adana Demirspor pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 78-të në vend të David Solomon Abwo.

Gençlerbirliği[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 maj 2016, Muriqi nënshkroi tek Süper Ligside Gençlerbirliği.[6] Më 21 gusht 2016, ai bëri debutimin e tij në fitoren 2–0 në shtëpi kundër Gaziantepspor pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 64-t në vend të Cosmin Matei.

Çaykur Rizespor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 janar 2018, Muriqi nënshkroi tek TFF skuadra e Ligës së Parë Çaykur Rizespor.[7][8] Më 21 janar 2018, ai bëri debutimin e tij në një ndeshje kundër Manisaspor pasi u emërua në formacionin e parë dhe shënoi dy gola gjatë një fitoreje 0–3 jashtë.[9]

Fenerbahçe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 korrik 2019, Muriqi përfundoi një transferim te skuadra e Super Liga Fenerbahçe duke nënshkruar për katër sezonet e ardhshme.[10] Një ditë më vonë, klubi konfirmoi që Muriqi ishte bashkuar në një transferim të përhershëm.[11][12]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U-21[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 15 tetor 2013, Muriqi bëri debutimin e tij me Shqipërinë U21 në një ndeshje kualifikimi të Kampionatit Evropian nën 21 vjeçar të UEFA-s 2015 kundër Bosnjë e Hercegovinës U21, pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 46-të në vend të Herolind Shala.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Vedat Muriqi artık Türk vatandaşı" (në Turkish). NTV Spor. 2 July 2015. 
 2. ^ "Muriqi premton: Do ju bind të gjithëve te Teuta" [Muriqi promis: I'll convince everyone at Teuta] (në Albanian). Panorama Sport. 15 January 2013. 
 3. ^ "Tirana e Dedes e nis me "X" kundër Teutës. Bardheblutë zbresin të pestët në renditje…" [Dede's Tirana start with “X” versus Teuta. White&blues down to fifth place in ranking…] (në Albanian). Panorama Sport. 24 February 2013. 
 4. ^ "Besa Kavajë vs. Laçi 2 – 2". Soccerway. 1 February 2014. 
 5. ^ "Giresunspor, Vedat Muriqi ile anlaştı" (në Turkish). Milliyet. 18 August 2014. 
 6. ^ "Vedat Muriqi resmen Gençlerbirliği'nde". GOAL (në Turkish). 31 May 2016. 
 7. ^ "Vedat Muriç Çaykur Rizespor'da" (në Turkish). Çaykur Rizespor. 11 January 2018. 
 8. ^ "Vedat Muriqi Çaykur Rizespor'da" (në Turkish). Milliyet. 11 January 2018. 
 9. ^ "Debutim ëndrrash për Muriqin, shënon dy gola të bukur për katër minuta te Rizespori (Video)" (në Albanian). Telegrafi. 22 January 2018. 
 10. ^ "Vedat Muriqi Türkiye'nin En Büyük Ailesine Katıldı" [Vedat Muriqi joins with Turkey's largest family] (në Turkish). Fenerbahçe S.K. 7 July 2019. 
 11. ^ "Welcome Vedat Muriqi". 
 12. ^ "Vedat Muriqi'in bonservis bedeli belli oldu" (në turqisht). 8 July 2019. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2019. Marrë më 17 July 2019.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]