Pasaporta e Turqisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pasaporta Turke.

Pasaportat turke (Turqisht: Türk pasaportu) lëshohen në përputhje me Aktin e Pasaportave (Nr. 5682) nga 15 korriku 1950[1] për shtetasit turq për të udhëtuar jashtë vendit. Qytetarët e shtetit de factoRepublikës Turke të Qipros Veriore (TRNC) gjithashtu kanë të drejtë të aplikojnë për një pasaportë turke.

Pasaportat e lëshuara që nga 1 qershori 2010 janë biometrike dhe të vlefshme deri në 10 vjet.

E renditur në Indeksin e Pasaportave Henley & Partners, pasaporta turke u rendit e 54-ta në 2022.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Pasaport Kanunu" (në turqisht). Regulations-Ministry of Justice. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2009. Marrë më 23 nëntor 2008.
  2. ^ "Passport Index" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)