Jump to content

Herolind Shala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Herolind Shala

Shala me Shqipërinë U-21 në mars 2014
Të dhënat vetjake
Emri i plotëHerolind Shala
Datëlindja1 shkurt 1992
VendlindjaPorsgrunn, Norvegji
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)
PozicioniMesfushor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Lyngby
Numri8
Karriera me të rinjtë
0–2007Tollnes
2007–2011Notodden
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2008–2011Notodden50(30)
2011–2014Odd90(20)
2015–2017Sparta Prague3(0)
2015–2016Slovan Liberec (huazim)23(6)
2016–2017Kasımpaşa (huazim)10(1)
2017–Lyngby15(2)
Karriera ndërkombëtare
2009Norvegjia U-172(0)
2012Norvegjia U-211(0)
2013–2014Shqipëria U-217(2)
2014–2016Shqipëria6(0)
2016–Kosova6(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Herolind Shala (lindi më 1 shkurt 1992) është futbollistë kosovarë i cili luan për klubin Lyngby dhe kombëtaren kosovaren.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sparta Prague[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 janar 2015, Shala i'u bashkua klubin çekë Sparta Prague.[1] Më 23 shkurt 2015, ai bëri debutimin e tij në ndeshjen kundër Příbram.

Lyngby[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 gusht 2017. Shala u bashkua me klubin e Superligës Daneze Lyngby.[2][3] Më 19 nëntor 2017, ai bëri debutimin e tij kundër Randers pasi erdhi në minutën e 69-të në vend të Martin Ørnskov.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shqipëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kur ai morri thirrjen nga kombëtarja norvegjeze dhe shqiptare U-21 në maj 2013, ai tërhoqi nga skuadra norvegjeze pasi dëshiroi ta përfaqësonte Shqipërinë.[4] Më 11 korrik 2013, ai bëri debutimin e tij për Shqipërinë U-21 kundër Bosnjës dhe Hercegovinës U-21 duke luajtur ploteë 90 minuta.[5]

Më 5 mars 2014, ai u thirr për ndeshjen përfundimtare të kualifikimit evropian të UEFA-s U-21 UEFA kundër Austrisë.[6] Ai luajti si një iniciator dhe shënoi golin e fundit në anën e tij në minutën e 57-të, ku ndeshja përfundoi në një largësi prej 1-3 fitore me golat e tjerë të shënuar nga Enis Gavazaj dhe Vasil Shkurti.[7]

Më 7 shtator 2014, Shala morri thirrje nga trajneri i kombëtares shqiptare të futbollit Gianni De Biasi për ndeshjen kundër Portugalisë në UEFA Euro 2016.[8] Më 14 nëntor 2014, ai bëri debutimin e tij për ekipin e lartë në ndeshjen miqësore "Grupi I" kundër Euro 2016, Francës, duke u zëvendësuar në minutën e 76-të.[9] Në ndeshjen e dytë kundër Italisë, ai luajti edhe një herë si zëvendësues në këtë kohë në minutën e 71-të.[10]

Kosova[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 gusht 2016. Shala mori një thirrje nga Kosova për një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës 2018 kundër Finlandës.[11] Më 6 tetor 2016, ai bëri debutimin e tij me Kosovën në një ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës 2018 kundër Kroacisë, pasi hyri në zëvendësim në minutën e 77-të në vend të Arbër Zenelit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Zyrtare: Shala firmos me Spartën e Pragës". aSport. 11 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 20 dhjetor 2016. Marrë më 6 qershor 2018.
 2. ^ "Archived copy" (në danisht). Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2017. Marrë më 31 gusht 2016.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 3. ^ "Záložník Shala přestoupil ze Sparty do dánského Lyngby". Blesk (në danisht). 30 gusht 2017.
 4. ^ "Shala vraket Norge". Aftenposten (në norvegjisht). Norwegian News Agency. 23 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2013. Marrë më 23 maj 2013.
 5. ^ Bosnia-Herzegovina U21 vs. Albania U21 - 11 June 2013 - Soccerway
 6. ^ "Trajneri Gega, shpall listen anti-Austri". FSHF.org. 1 mars 2014. Marrë më 24 dhjetor 2019.
 7. ^ Austria U21 vs. Albania U21 - 5 March 2014 Soccerway
 8. ^ "De Biazi flet për ndeshjen me Portugalinë". FSHF.org. 30 gusht 2014. Marrë më 24 dhjetor 2019.
 9. ^ France vs. Albania - 14 nëntor 2014 - Soccerway
 10. ^ Italy football team defeated Albania 1:0, 18 November 2014 EU-football.info
 11. ^ "Bunjaki publikoi listën e lojtarëve për ndeshjen me Finlandën". Federata e Futbollit të Kosovës. 30 gusht 2016.