Porsgrunn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Porsgrunn (kthjellim).


Porsgrunn
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Porsgrunn

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Porsgrunn
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Øystein Kåre Beyer (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°7′V 9°42′L / 59.117°V 9.700°L / 59.117; 9.700 (Porsgrunn)Koordinatat: 59°7′V 9°42′L / 59.117°V 9.700°L / 59.117; 9.700 (Porsgrunn)
Sipërfaqja 165 km2
Popullsia 33.550 banorë 2006
Dendësia 203,33 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Porsgrunning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0544
Vendndodhja
Porsgrunn is located in Norvegjia
Porsgrunn
Porsgrunn
www.porsgrunn.kommune.no

Porsgrunn është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 165 km² dhe popullsi 33550 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]