Bamble

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Bamble (kthjellim).


Bamble
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Bamble

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Langesund
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Jon Pieter Flølo (FrP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°1′V 9°33′L / 59.017°V 9.550°L / 59.017; 9.550 (Bamble)Koordinatat: 59°1′V 9°33′L / 59.017°V 9.550°L / 59.017; 9.550 (Bamble)
Sipërfaqja 304 km2
Popullsia 14.163 banorë 2004
Dendësia 46,59 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Bambling ose Bamling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1418
Vendndodhja
Langesund is located in Norvegjia
Langesund
Langesund
www.bamble.kommune.no

Bamble është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 304 km² dhe popullsi 14163 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Bamble – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]