Vinje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vinje (kthjellim).


Vinje
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Åmot
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Arne Vinje (SV)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°48′V 7°46′L / 59.800°V 7.767°L / 59.800; 7.767 (Vinje)Koordinatat: 59°48′V 7°46′L / 59.800°V 7.767°L / 59.800; 7.767 (Vinje)
Sipërfaqja 3.106 km2
Popullsia 3.756 banorë 2004
Dendësia 1,21 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vinbygg
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1750
Åmot is located in Norvegjia
Åmot
Åmot
www.vinje.kommune.no

Vinje është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 3106 km² dhe popullsi 3756 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Vinje – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]