Sauherad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sauherad (kthjellim).


Sauherad
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Akkerhaugen
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Hans Sundsvalen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°26′V 9°16′L / 59.433°V 9.267°L / 59.433; 9.267 (Sauherad)Koordinatat: 59°26′V 9°16′L / 59.433°V 9.267°L / 59.433; 9.267 (Sauherad)
Sipërfaqja 321 km2
Popullsia 4.351 banorë 2004
Dendësia 13,55 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sauhering
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0105
Akkerhaugen is located in Norvegjia
Akkerhaugen
Akkerhaugen
www.sauherad.kommune.no

Sauherad është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 321 km² dhe popullsi 4351 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]