Bø (Telemark)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Bø (kthjellim).


—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Bø (Telemark)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Bø i Telemark
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Arne Storhaug (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°27′V 9°1′L / 59.450°V 9.017°L / 59.450; 9.017 ()Koordinatat: 59°27′V 9°1′L / 59.450°V 9.017°L / 59.450; 9.017 ()
Sipërfaqja 263 km2
Popullsia 5.387 banorë 2004
Dendësia 20,48 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Bøhering
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1114
Vendndodhja
Bø i Telemark is located in Norvegjia
Bø i Telemark
Bø i Telemark
www.bo.kommune.no

është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 263 km² dhe popullsi 5387 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Bø – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]