Drangedal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Drangedal (kthjellim).


Drangedal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Drangedal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Prestestranda
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Nils Tore Føreland (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°7′V 8°59′L / 59.117°V 8.983°L / 59.117; 8.983 (Drangedal)Koordinatat: 59°7′V 8°59′L / 59.117°V 8.983°L / 59.117; 8.983 (Drangedal)
Sipërfaqja 1.063 km2
Popullsia 4.175 banorë 2004
Dendësia 3,93 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Drangedøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1827
Vendndodhja
Prestestranda is located in Norvegjia
Prestestranda
Prestestranda
www.drangedal.kommune.no

Drangedal është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1063 km² dhe popullsi 4175 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]