Tokke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tokke (kthjellim).


Tokke
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Dalen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Olav Urbø (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°25′V 7°58′L / 59.417°V 7.967°L / 59.417; 7.967 (Tokke)Koordinatat: 59°25′V 7°58′L / 59.417°V 7.967°L / 59.417; 7.967 (Tokke)
Sipërfaqja 984 km2
Popullsia 2.465 banorë 2004
Dendësia 2,51 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1852
Dalen is located in Norvegjia
Dalen
Dalen
www.tokke.kommune.no

Tokke është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 984 km² dhe popullsi 2465 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Tokke – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]