Kragerø

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kragerø (kthjellim).


Kragerø
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Kragerø

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Kåre Preben Hegland
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°53′V 9°20′L / 58.883°V 9.333°L / 58.883; 9.333 (Kragerø)Koordinatat: 58°53′V 9°20′L / 58.883°V 9.333°L / 58.883; 9.333 (Kragerø)
Sipërfaqja 306 km2
Popullsia 10.584 banorë 2004
Dendësia 34,59 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1120
Vendndodhja
Kragerø is located in Norvegjia
Kragerø
Kragerø
www.kragero.kommune.no

Kragerø është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 306 km² dhe popullsi 10584 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]