Seljord

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Seljord (kthjellim).


Seljord
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Seljord

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Seljord
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Solveig Sundbø Abrahamsen (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°30′V 8°39′L / 59.500°V 8.650°L / 59.500; 8.650 (Seljord)Koordinatat: 59°30′V 8°39′L / 59.500°V 8.650°L / 59.500; 8.650 (Seljord)
Sipërfaqja 715 km2
Popullsia 2.899 banorë 2004
Dendësia 4,05 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Seljording
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1664
Vendndodhja
Seljord is located in Norvegjia
Seljord
Seljord
www.seljord.kommune.no

Seljord është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 715 km² dhe popullsi 2899 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Seljord – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]