Nome (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nome (kthjellim).


Nome
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Nome (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Ulefoss
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Jan Thorsen (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°17′V 9°7′L / 59.283°V 9.117°L / 59.283; 9.117 (Nome)Koordinatat: 59°17′V 9°7′L / 59.283°V 9.117°L / 59.283; 9.117 (Nome)
Sipërfaqja 430 km2
Popullsia 6.606 banorë 2004
Dendësia 15,36 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hollasokning ose Lundhering
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0830
Vendndodhja
Ulefoss is located in Norvegjia
Ulefoss
Ulefoss
www.nome.kommune.no

Nome është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 430 km² dhe popullsi 6606 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Nome – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]