Siljan (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Siljan (kthjellim).


Siljan
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Siljan
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Ole Kristian Holtan (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°18′V 9°42′L / 59.300°V 9.700°L / 59.300; 9.700 (Siljan)Koordinatat: 59°18′V 9°42′L / 59.300°V 9.700°L / 59.300; 9.700 (Siljan)
Sipërfaqja 214 km2
Popullsia 2.349 banorë 2004
Dendësia 10,98 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0828
Siljan is located in Norvegjia
Siljan
Siljan
www.siljan.kommune.no

Siljan është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 214 km² dhe popullsi 2349 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Siljan – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]