Fyresdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Fyresdal (kthjellim).


Fyresdal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Moland
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Bjørn Fredrik Nome (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°10′V 8°1′L / 59.167°V 8.017°L / 59.167; 8.017 (Fyresdal)Koordinatat: 59°10′V 8°1′L / 59.167°V 8.017°L / 59.167; 8.017 (Fyresdal)
Sipërfaqja 1.281 km2
Popullsia 1.347 banorë 2004
Dendësia 1,05 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Fyresdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1717
Moland is located in Norvegjia
Moland
Moland
www.fyresdal.kommune.no

Fyresdal është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1281 km² dhe popullsi 1347 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]