Nissedal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nissedal (kthjellim).


Nissedal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Treungen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Anne-Nora Oma Dahle (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°4′V 8°31′L / 59.067°V 8.517°L / 59.067; 8.517 (Nissedal)Koordinatat: 59°4′V 8°31′L / 59.067°V 8.517°L / 59.067; 8.517 (Nissedal)
Sipërfaqja 905 km2
Popullsia 1.429 banorë 2004
Dendësia 1,58 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Nissedøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2027
Treungen is located in Norvegjia
Treungen
Treungen
www.nissedal.kommune.no

Nissedal është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 905 km² dhe popullsi 1429 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]