Tinn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tinn (kthjellim).


Tinn
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Tinn

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Rjukan
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Erik Haatvedt (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°0′V 8°33′L / 60.000°V 8.550°L / 60.000; 8.550 (Tinn)Koordinatat: 60°0′V 8°33′L / 60.000°V 8.550°L / 60.000; 8.550 (Tinn)
Sipërfaqja 2.045 km2
Popullsia 6.247 banorë 2004
Dendësia 3,05 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Tinndøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1121
Vendndodhja
Rjukan is located in Norvegjia
Rjukan
Rjukan
www.tinn.kommune.no

Tinn është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 2045 km² dhe popullsi 6247 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Tinn – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]