Hjartdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hjartdal (kthjellim).


Hjartdal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Sauland
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Bengt Halvard Odden (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°39′V 8°43′L / 59.650°V 8.717°L / 59.650; 8.717 (Hjartdal)Koordinatat: 59°39′V 8°43′L / 59.650°V 8.717°L / 59.650; 8.717 (Hjartdal)
Sipërfaqja 739 km2
Popullsia 1.633 banorë 2
Dendësia 2,21 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hjartdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1515
Sauland is located in Norvegjia
Sauland
Sauland
www.hjartdal.kommune.no

Hjartdal është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 739 km² dhe popullsi 1633 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]