Notodden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Notodden (kthjellim).


Notodden
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Telemark
Kryeqëndra Notodden
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Lise Wiik (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°37′V 9°11′L / 59.617°V 9.183°L / 59.617; 9.183 (Notodden)Koordinatat: 59°37′V 9°11′L / 59.617°V 9.183°L / 59.617; 9.183 (Notodden)
Sipërfaqja 914 km2
Popullsia 12.359 banorë 2004
Dendësia 13,52 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Notodding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1942
Notodden is located in Norvegjia
Notodden
Notodden
www.notodden.kommune.no

Notodden është një komunëqarkun Telemark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 914 km² dhe popullsi 12359 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Notodden – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]