Vasil Shkurti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vasil Shkurti

Shkurti në ndeshjen Shqipëria vs Austria më 2014
Të dhënat vetjake
Emri i plotëVassilis Skourtis-Shkurtaj
Datëlindja27 shkurt 1992
VendlindjaChania, Greqi
Gjatësia1.90 m (6 ft 3 in)
PozicioniSulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
KS Luftëtari
Numri9
Karriera me të rinjtë
2001–2006Chania
2006–2009Ajax
2009–2010Olympiacos
2010S.S. Lazio
Karriera si profesionist*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2010–2011Panionios3(0)
2011Thrasyvoulos (huazim)7(0)
2011Platanias0(0)
2012Vilaverdense14(3)
2012–2013Tondela13(2)
2013–2014Roda8(1)
2014Niki Volou10(4)
2015Asteras Tripolis9(1)
2016Skoda Xanthi12(0)
2016–2017Aris Limassol19(4)
2017–KS Luftëtari11(5)
Karriera ndërkombëtare
2010–2011Shqipëria U192(1)
2011–2014Shqipëria U2113(2)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Vasil Shkurti (lindi më 27 shkurt 1992) është futbollistë shqiptarë i cili luan për si sulmues për KS Luftëtari.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkurti luajti futbollin rinor për katër klube, përfshirë Jong Ajax, Olympiacos dhe S.S. Lazio. Ai arriti në këtë të fundit në janar 2010 pasi Igli Tare veproi si drejtor i ekipit.[1]

Në sezonin 2010-11 ai bëri debutimin duke përfaqësuar Panioniosin, por gjithashtu u huazua nga klubi Thrasyvoulos në janar 2011.

Më 8 shtator 2017, Shkurti i'u bashkua skuadrës së Kategorisë Superiore KS Luftëtari me kontratë një vjeçare.[2] Ai bëri debutimin e tij më 3 janar 2018 në ndeshjen ku humbi 0-4 kundër KF Laçi në çerekfinalen e Kupës së Shqipërisë 2017-18 dhe katër ditë më vonë bëri debutimin në ligë në ndeshjen kundër KS Lushnja.

Shkurti shënoi golën e parë më 10 shkurt 2018.[3] Më 1 mars, ai shënoi të vetmin golë në KS Flamurtari për ta ndihmuar skuadrën e tij për ngjitur në vendin e gjashtë[4] dhe poashtu për t'ia jepur fitoren e parë në Vlorë pas 40 viteve. [5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Primavera, l'attaccante albanese Vassilis Skourtis in prova alla Lazio" [Primavera, sulmuesi shqiptarë Vassilis Skourtis në testim në Lazio]. La Lazio Siamo Noi. 28 janar 2010. Marrë më 5 korrik 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Zyrtare/ Luftëtari prezanton Vasil Shkurtajn, skuadra qipriote hezitoi ta linte të lirë". Panorama Sport. 8 shtator 2017. Marrë më 8 shtator 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Erjon Halili (10 shkurt 2018). "Sukaj "zgjon" Vllazninë, Kamza "pushton" Kukësin, Laçi i merr pikë Partizanit". Super Sport. Marrë më 10 shkurt 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "VIDEO/ 40 vite pa fituar, Luftëtari thyen tersin e fushës së Flamurtarit. Vlonjati Shkurtaj nderon gjirokastritët". Panorama Sport. 1 mars 2018. Marrë më 1 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Statistikat/ Fusha e Flamurtarit makth, Luftëtari ka 40 vite pa fituar në Vlorë". Panorama Sport. 1 mars 2018. Marrë më 1 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)