Florent Hadergjonaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Florent Hadergjonaj

Hadergjonaj me Young Boys më 2014
Të dhënat vetjake
Emri i plotëFlorent Hadergjonaj
Datëlindja31 korrik 1994
VendlindjaLangnau, Zvicër
Gjatësia1.82 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Kasımpaşa
(huazuar nga Huddersfield Town)
Numri94
Karriera me të rinjtë
2003–2006Langnau
2006–2010Thun
2010–2011Luzern
2011–2013Young Boys
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2013–2016Young Boys71(1)
2016–2018Ingolstadt 0427(1)
2017–2018Huddersfield Town (loan)23(0)
2018–Huddersfield Town39(0)
2020–Kasımpaşa (huazuar)1(0)
Karriera ndërkombëtare
2013–2015Zvicra U203(0)
2014–2016Zvicra U2110(0)
2017Zvicra1(0)
2019–Kosova6(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 2 shkurt 2020
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 9 October 2019

Florent Hadergjonaj (lindur më 31 korrik 1994) është një futbollist profesionist kosovar që luan si një mbrojtës i djathtë për Kasımpaşa, me huazim nga Huddersfield Town dhe në ekipin kombëtar të Kosovës, ai më parë përfaqësoi Zvicrën në rini dhe në nivel të plotë ndërkombëtar.

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hadergjonaj është një produkt i ekipeve të ndryshme të të rinjve zviceranë si Langnau, Thun dhe Luzern. Në vitin 2011, ai u bashkua me ekipin e të rinjve Young Boys.[1]

Hadergjonaj me Young Boys në 2014-ën

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zvicra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nën-20[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 15 nëntor 2013, Hadergjonaj bëri debutimin e tij me Zvicrën U20 në një ndeshje miqësore kundër Polonisë U20 pasi u emërua në formacionin startues.[2]

Nën-21[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 4 prill 2014, Hadergjonaj bëri debutimin e tij me Zvicrën U21 në një ndeshje kualifikimi të Kampionatit Evropian nën 21 vjeçar të UEFA-s 2015 kundër Ukrainës U21 pasi u emërua në formacionin startues.[3]

Senior[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 maj 2017, Hadergjonaj mori një thirrje nga Zvicra për ndeshjen miqësore kundër Bjellorusisë dhe ndeshjen e kualifikimit të Kupës së Botës 2018 kundër Ishujve Faroe.[4] Më 1 tetor 2017, ai bëri debutimin e tij me Zvicrën në një ndeshje miqësore kundër Bjellorusisë pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 46-të në vend të Silvan Widmer.[5][6]

Kosovë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 9 maj 2019, Federata e Futbollit e Kosovës konfirmoi se Hadergjonaj kishte marrë një pasaportë kosovare dhe ishte gati të luante për kombëtaren e Kosovës në ndeshjet e radhës kualifikuese të UEFA-së në Euro 2020.[7] Më 22 maj 2019, Hadergjonaj pranoi një thirrje nga Kosova për ndeshjet kualifikuese të UEFA Euro 2020 kundër Malit të Zi dhe Bullgarisë.[8]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 13 prill 2019
Appearances and goals by club, season and competition
Klubi Sezoni Liga Kupa kombëtare Kupa e ligës Tjera Total
Divizioni Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Young Boys 2013–14 Swiss Super League 11 1 1 0 0 0 12 1
2014–15 26 0 1 0 8 0 35 0
2015–16 32 0 3 0 2 0 37 0
2016–17 2 0 0 0 2 0 4 0
Total 71 1 5 0 12 0 88 1
Ingolstadt 04 2016–17 Bundesliga 25 1 0 0 25 1
2017–18 2. Bundesliga 2 0 0 0 2 0
Total 27 1 0 0 27 1
Huddersfield Town 2017–18 (loan) Premier League 23 0 3 0 1 0 27 0
2018–19 24 0 0 0 0 0 24 0
Total 47 0 3 0 1 0 50 0
Kasımpaşa (loan) 2019–20 Süper Lig 0 0 0 0 0 0 0 0
Total 1 0 0 0 0 0 1 0
Total 146 2 8 0 1 0 12 0 166 2

Ndërkombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 10 qershor 2019.
Skuadra kombëtare Viti Apps Gola
Zvicër 2017 1 0
Kosovë 2019 1 0
Total 2 0

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Individuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Lojtari i Young Boys i vitit: 2014–15

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Profili i Florent Hadergjonajt, prurjes së re të Kosovës" [Florent Hadergjonaj's profile, the new Kosovo's flow]. Telegrafi. 9 maj 2019. 24-vjeçari nga Kosova karrierën e nisi tek fëmijët e vendlindjes së tij Langlau, ndërsa pastaj kaloi tek grupmoshat e reja të FC Thun nga 2007–2010, te FC Luzern nga 2010–11 dhe Young Boys nga 2011–13, shkruan Telegrafi
  2. ^ "Polen (4:0) Schweiz" [Poland (4:0) Switzerland] (në gjermanisht). Swiss Football Association. 15 nëntor 2013.
  3. ^ "Ukraine (2:0) Schweiz" [Ukraine (2:0) Switzerland] (në gjermanisht). Swiss Football Association. 4 prill 2014.
  4. ^ "Zvicra publikon listën për dy ndeshjet e radhës, Hadergjonaj në mesin e katër shqiptarëve (Foto)" [Switzerland publishes the list for next two matches, Hadergjonaj among four Albanians (Photo)]. Telegrafi. 22 maj 2017.
  5. ^ "Schweiz (1:0) Weissrussland" [Switzerland (1:0) Belarus] (në gjermanisht). Swiss Football Association. 1 qershor 2017.
  6. ^ "Debutimi i suksesshëm i Hadergjonajt te Zvicra" [Hadergjonaj's successful debut in Switzerland]. Telegrafi. 1 qershor 2017.
  7. ^ "Florent Hadërgjonaj pajiset me pasaportë të Kosovës, bëhet "Dardan" [Florent Hadërgjonaj is obtained with Kosovo passport, it becomes "Dardanian"]. Football Federation of Kosovo. 9 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2019. Marrë më 30 qershor 2020.
  8. ^ "Bernard Challandes publikon listën e futbollistëve për dy ndeshjet e qershorit" [Challandes publish the list of footballers for two June matches]. Football Federation of Kosovo. 22 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2019. Marrë më 22 maj 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]