Jump to content

Besar Halimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Besar Halimi

Halimi me VfB Stuttgart II në shtator 2013
Të dhënat vetjake
Emri i plotëBesar Halimi
Datëlindja12 dhjetor 1994
VendlindjaFrankfurt, Gjermania
Gjatësia1.69 m (5 ft 7 in)
PozicioniMesfushor Sulmues
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Sandhausen
Numri26
Karriera me të rinjtë
2000–2007Eintracht Frankfurt
2007–2009SV Darmstadt 98
2009–20131. FC Nürnberg
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2012–20131. FC Nürnberg II19(1)
2013–2014VfB Stuttgart II14(1)
2014–2015Stuttgarter Kickers37(2)
2015–2018Mainz 050(0)
2015–2016FSV Frankfurt (huazuar)26(4)
2016–2018Mainz 05 II24(4)
2017–2018Brøndby (huazuar)29(7)
2018–2019Brøndby21(2)
2019–Sandhausen12(1)
Karriera ndërkombëtare
2011Gjermania nën-182(0)
2012Gjermania nën-191(0)
2015–Kosova15(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 22:26, 11 shkurt 2020 (UTC)
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 20 nëntor 2018

Besar Halimi (lindur më 12 dhjetor 1994) është një futbollist profesionist, i cili luan si një mesfushor sulmues për Sandhausen dhe Kombëtaren e Kosovës, ai më parë ka luajtur për ekipin kombëtar të futbollit të Gjermanisë nën 19 vjeç.

Karriera në klub

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Halimi fillimisht luajti për një klub lokal VfL Germania 1894 dhe iu bashkua akademisë rinore të Eintracht Frankfurt, kur ishte gjashtë vjeç. Në vitin 2007, ai transferohet në akademinë e të rinjve të SV Darmstadt 98, ku luajti deri në vitin 2009. Ku ai shkoi për të luajtur në ekipin e të rinjve 1. FC Nürnberg. Në sezonin 2011–12, ai luajti dy ndeshje në Regionalliga Süd për 1. FC Nürnberg II. Në sezonin vijues ai luajti 17 ndeshje në Bayern Regionalliga për rezervat e Nürnberg, ku shënoi një gol.

Më 12 korrik 2013, Halimi u nënshkrua në VfB Stuttgart II. Më 21 shtator 2013, ai bëri debutimin e tij profesional në një 3. Ndeshja e Ligës kundër Rot-Weiß Erfurt dhe ai e përfundoi sezonin me 14 ndeshje dhe një gol.

Kickers Stuttgarter

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për të fituar më shumë kohë duke luajtur, Halimi nënshkroi me Stuttgarter Kickers për sezonin 2014–15.[1] Në një sezon ai bëri dy gola në 37 ndeshje të ligës për Kickers dhe u zgjodh si Lojtari i Muajit të 3. Liga për nëntor 2014.[2]

Më 12 korrik 2015, Halimi nënshkroi në Bundesliga me klubin Mainz 05, me një kontratë katërvjeçare [3] dhe u huazua menjëherë në 2. Bundesliga FSV Frankfurt për tërësinë e sezonit 2015–16.[4] Në sezonin vijues, ai luajti për Mainz 05 II në 3. Liga.

Huazimi në Brøndby

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për sezonin 2017–18. Halimi iu bashkua skuadrës daneze të Superligës Brøndby, me një hua sezonale.[5] Më 13 korrik 2017, ai bëri debutimin e tij me Brøndby në raundin e dytë kualifikues të UEFA Europa League 2017–18 kundër skuadrës finlandeze VPS pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 64 në vend të Kamil Wilczek.

Rikthimi në Brøndby

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 gusht 2018, Halimi u rikthye në skuadrën daneze të Superligës Brøndby, me një kontratë dy vjeçare.[6][7] Më 2 shtator 2018, ai bëri debutimin e tij në një barazim 2–2 në shtëpi kundër Midtjylland pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 76-të në vend të Lasse Vigen.

Me 2 shtator 2019, Halimi u bashkua me 2. Skuadra e Bundesligës Sandhausen, me një kontratë dyvjeçare.[8]

Karriera ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 7 tetor 2015, Halimi mori një thirrje nga Kosova për ndeshjen miqësore kundër Guinesë Ekuatoriale[9] dhe bëri debutimin e tij pasi u emërua në formacionin fillestar.

Halimi lindi në Frankfurt, Gjermani nga prindër shqiptarë të Kosovës nga Gjilani .

Statistikat e karrierës

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Redaktuar më 9 nëntor 2018[10]
Klub Sezoni Liga Kupa Kontinental Tjera Total
Division Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
1. FC Nürnberg II 2011–12 Regionalliga Südwest 2 0 0 0 2 0
2012–13 Regionalliga Bayern 17 1 0 0 17 1
Total 19 1 0 0 19 1
VfB Stuttgart II 2013–14 3. Liga 14 1 0 0 14 1
Total 14 1 0 0 14 1
Stuttgarter Kickers 2014–15 3. Liga 37 2 1 0 2 0 40 2
Total 37 2 1 0 2 0 40 2
Mainz 05 2015–16 Bundesliga 0 0 0 0 0 0
2016–17 0 0 0 0 0 0
Total 0 0 0 0 0 0
FSV Frankfurt (loan) 2015–16 2. Bundesliga 26 4 2 0 28 4
Mainz 05 II 2016–17 3. Liga 24 4 0 0 24 4
Total 50 8 2 0 52 8
Brøndby 2017–18 (loan) Danish Superliga 29 7 5 1 4 0 38 8
2018–19 7 0 1 1 0 0 8 1
Total 36 7 6 2 4 0 46 9
Totali i karrierës 156 19 9 2 4 0 2 0 171 21
Redaktuar më 20 nëntor 2018[11][12]
Skuadra kombëtare Viti Aplikimet Qëllimet
Kosovë
2015 2 0
2016 3 0
2017 4 1
2018 6 0
Total 15 1
 1. ^ "Kickers Verpflichten Halimi" (në gjermanisht). Stuttgarter Kickers. 2 maj 2014. Marrë më 1 shtator 2018.
 2. ^ ""SPIELER DES MONATS" HALIMI: "SIEGE FÜHLEN SICH EINDEUTIG BESSER AN"" (në gjermanisht). German Football Association. 9 dhjetor 2014. Marrë më 1 shtator 2018.
 3. ^ "HALIMI WECHSELT NACH MAINZ" (në gjermanisht). Stuttgarter Kickers. 12 korrik 2015. Marrë më 1 shtator 2018.
 4. ^ "Für Halimi geht die Reise weiter" (në gjermanisht). Stuttgarter Nachrichten. 15 korrik 2015. Marrë më 1 shtator 2018.
 5. ^ "Brøndby lejer Besar Halimi" (në danisht). bold.dk. 26 qershor 2017. Marrë më 1 shtator 2018.
 6. ^ "Besar Halimi tilbage i Brøndby IF" (në danisht). Brøndby IF. 30 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2018. Marrë më 25 gusht 2020.
 7. ^ "Unë u riktheva", Besar Halimi me një video unike zyrtarizohet si futbollist i ri i Brondbyt". Telegrafi.com. 30 gusht 2018.
 8. ^ "Besar Halimi wechselt an der Hartwald" (në gjermanisht). SV Sandhausen. 2 shtator 2019. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2019.
 9. ^ "Kosova publikon listën e lojtarëve kundër Guinesë". Gazeta Express. 7 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2018.
 10. ^ "Besar Halimi". Soccerway (në anglisht). Marrë më 9 nëntor 2018.
 11. ^ "Besar Halimi". eu-football.info (në anglisht). Marrë më 20 nëntor 2018.
 12. ^ "Halimi, Besar" (në anglisht). National Football Teams. Marrë më 20 nëntor 2018.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]