Jump to content

Mirlind Kryeziu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mirlind Kryeziu
Të dhënat vetjake
Datëlindja26 janar 1997
VendlindjaZyrih, Zvicër
Gjatësia1.98 m (6 ft 6 in)
PozicioniAnësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
FC Zürich
Numri31
Karriera me të rinjtë
2004–2015FC Zürich
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2015–FC Zürich18(1)
2015–2016FC Biel-Bienne (huazim)15(0)
Karriera ndërkombëtare
2013Zvicër U163(1)
2013–2014Zvicra U1711(0)
2015Zvicra U182(0)
2015–2016Zvicra U192(0)
2016–2017Zvicra U202(0)
2018–Kosova0
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Mirlind Kryeziu (lindi më 26 janar 1997) është futbollistë kosovarë i cili luan për klubin zviceran FC Zürich.

Kryeziu lindi në Zyrih, prindërit e tij janë prej Mleqanit, një fshat afër Malishevës.[1] Ai ka pasaportë kosovare dhe zvicerane.

Në vitin 2004, Kryeziu u bashkua me akademinë rinore të Zyrihut në moshën 7 vjeç.

Huazim në Biel-Bienne

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 korrik 2015, Kryeziu u bashkua me Biel-Bienne si huazim. Më 5 dhjetpr 2015, ai bëri debutimin e tij në një ndeshje 1-0 kundër FC Winterthur.[2]

Kthimi në Zürich

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 shkurt 2017, Kryeziu bëri debutimin e tij kundër Neuchâtel Xamax[3] dhe ndihmoi Zürich të promovohet në Superligën Zvicerane në këtë sezon. Më 12 prill 2017, ai nënshkroi me klubin Zürich një kontratë deri më 2021.[4]

Më 31 mars 2018, Kryeziu bëri debutimin e tij si futbollistë profesional kundër Sionit.[5]

Karriera ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 9 nëntor 2018, Kryeziu morri një thirrje prej Kosovës për UEFA Nation League 2018-19 ku luajti kundër Maltës dhe Azerbajxhanit,[6] por nuk luajti në asnjë ndeshje.

  1. ^ "Ekskluzive! Zvicra e donte me çdo kusht, por Kryeziu zgjodhi vendlindjen: Jam i lumtur, mezi po pres të luaj për Kosovën". Telegrafi. 22 tetor 2018. Në një intervistë ekskluzive për Telegrafin, mbrojtësi nga Mleçani i Malishevës flet për prapaskenat dhe zgjedhjen e Kosovës {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Winterthur (1–0) Biel-Bienne". Soccerway. 5 dhjetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Zürich (1–1) Neuchâtel Xamax". Soccerway. 13 shkurt 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Mirlind Kryeziu signs first professional contract". FC Zürich. 12 prill 2017. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2018. Marrë më 2 mars 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Sion (1–1) Zürich". Soccerway. 31 mars 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Challandes publikon listën e futbollistëve për dy ndeshjet e radhës". Federata e Futbollit të Kosovës. 9 nëntor 2018. Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2019. Marrë më 2 mars 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)