Albert Bunjaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Albert Bunjaku
Albert Bunjaku 2010.jpg
Bunjaku në stërvitje me 1. FC Nürnberg në 2010.
Të dhënat personale
Emri i plotë Albert Bunjaku
Data e lindjes (1983-11-29) 29 Nëntor 1983 (34 vjeç)
Vendi i lindjes Gjilan, RSF Jugosllavi
(tani Kosova)
Gjatësia 1.80 m (5 ft 11 in)
Pozita ne fushë Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktual 1. FC Kaiserslautern
Numri 10
Kariera në rini
1996–1998 FC Schlieren
1998–2000 Grasshopper Club Zürich
2000–2003 SC Young Fellows Juventus
Kariera profesioniste*
Vitet Klubi Ndesh. (Gls)
2003–2005 FC Schaffhausen 39 (3)
2006 SC Paderborn 07 10 (1)
2006–2009 FC Rot-Weiß Erfurt 74 (34)
2009–2012 1. FC Nürnberg 55 (14)
2012– 1. FC Kaiserslautern 30 (13)
Ekipi kombëtar
2004–2006 Zvicra U–21 15 (7)
2009–2010 Zvicra 6 (0)
2014– Kosova 3 (2)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 25 maj 2014.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 25 maj 2014

Albert Bunjaku (lindur më 29 nëntor 1983) është një futbollistë kosovaro-zviceran i cili luan me klubin gjerman 1. FC Kaiserslautern në 2.Bundesliga dhe në kombëtares kosovare se futbollit. Gjatë viteve 2009–2010, ai ka qënë lojtar i kombëtares zvicerane se futbollit, duke e përfaqsuar atë në Kupën e Botës 2010 [1].

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Albert Bunjaku në moshën tetëvjeçare, së bashku me nënën dhe dy vëllezërit e tij shkoi në Zvicër, ku i punonte i ati. Bunjaku karrierën e tij profesioniste e filloi në FC FC Schaffhausen në Challenge League në Ligën e Dytë të Zvicrës. Në stinorin 2003/2004, ai arriti të ngrihet në Ligën e Parë me këtë skuadër. Gjatë 18 muajve në vijim zhvilloi 39 ndeshje në Ligën e Parë të Zvicrës.

Në janar të vitit 2006, Bunjaku, 23 vjeç, merr hapin e guximshëm për të shkuar në Gjermani. Ai nga Schaffhausen kalon në radhët e SC Paderborn në Bundesligën e dytë gjermane. Por, angazhimi i tij në këtë skuadër zgjati vetëm gjashtë muaj. Ai nuk arriti depërtimin nën drejtimin e trajnerit të atëhershëm, Jos Luhukay.

Më 14 nëntor të këtij viti, Bunjaku debutoi në përfaqësuesen e Zvicrës, në ndeshjen miqësore kundër Norvegjisë. Në minutën e 46-të ai e zëvendësoi Eren Derdiyokun dhe pati një paraqitje mjaft të mirë.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ "Hitzfeld: "Bunjaku ist ein Thema"" (në German). Sportal.ch. 5 nëntor 2009. Marrë më 17 qershor 2012.  Check date values in: |date= (help)