Besart Berisha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Besart Berisha

Berisha në stërvitje me Melbourne Victory në vitin 2015
Të dhënat vetjake
Emri i plotëBesart Berisha
Datëlindja (1985-07-29) 29 korrik 1985 (38 vjeç)
VendlindjaPrishtinë, Kosovë
Gjatësia1.83 m (6 ft 0 in)
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
1994–1998Berliner VB 49
1998–1999Berliner FC Dynamo
1999–2000TSV Lichtenberg
2000–2003SV Lichtenberg
2003–2004Tennis Borussia Berlin
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2004Tennis Borussia Berlin4(1)
2004–2007Hamburger SV12(1)
2005Aalborg (huazim)2(0)
2005–2006Horsens (huazim)32(11)
2007–2009Burnley0(0)
2008Rosenborg (huazim)8(3)
2009Horsens (huazim)13(4)
2010–2011Arminia Bielefeld28(2)
2011–2014Brisbane Roar76(48)
2014–2018Melbourne Victory110(68)
2018–2019Sanfrecce Hiroshima6(0)
2019–2021Western United45(26)
2021Prishtina3(0)
Gjithsej339(164)
Karriera ndërkombëtare
2006–2009Shqipëria17(1)
2017Kosova1(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Besart Berisha (i lindur më 29 korrik, 1985Prishtinë, Kosovë) është një futbollist shqiptar nga Kosova. Si sulmues, i gjatë 1.85m dhe peshon 76 kg, ai luan për kombëtaren shqiptare të futbollit dhe i skuadres Brisbane Roar Football Club e Kategorinë e pare Australia në nivel ekipor.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Besart Berisha ka lindur në Kosovë por, si fëmijë është detyruar t'i ikë luftës dhe vendoset në Gjermani. Atje, prej vitit 1994 deri në vitin 2004 Berisha luan me ekipet e të rinjëve në klubet Berliner VB49, BFC Dynamo, TSV Lichtenberg dhe Tennis Borussia Berlin. Në vitin 2004 ai fillon karrierën e tij profesioniste kur nënshkruan për klubin Hamburger SVHamburgut. Mirëpo, për shkak të problemeve me lejeqëndim në Gjermani ai i huazohet po atë vit te dy klube të elitës daneze të futbollit, Aalborg Boldspilklub dhe AC Horsens, ku kaloi me sukses dy sezona. Gjatë verës së vitit 2006 ai kthehet në Gjermani dhe nënshkruan kontratë të re katërvjeçare me Hamburger SV.

UEFA Champions League[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 6 dhjetor të vitit 2006 Besart Berisha hyn në histori si shqiptari i parë që ka shënuar goal në UEFA Champions League kur njëherit shënon edhe golin e tij të parë për Hamburger SV në ndeshjen kundër CSKA Moskva në Hamburg të Gjermanisë.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 tetor të vitit 2006 Besart Berisha debuton në kombëtaren shqiptare të futbollit në Amsterdam ArenA kundër Holandës. Ai shënoi golin e tij të parë për kombëtaren shqiptare më 25 maj të vitit 2007 në ndeshjen miqësore kundër Anglisë B në stadiumin Turf Moor të Burnley, Angli, ku tregoi një formë impresive dhe u shall lojëtari i ndeshjes.[1]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "England B (2) 3 Albania (1) 1, Daily Telegraph, May 26, 2007". Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2008. Marrë më 14 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)