Leart Paqarada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Leart Paqarada
Paqarada, Leart SVS 16-17 WP (cropped).jpg
Paqarada me Sandhausen më 2017
Të dhënat vetjake
Emri i plotëLeart Shukri Paqarada
Datëlindja8 tetor 1994
VendlindjaBremen, Gjermania
Gjatësia1.84 m (6 ft 0 in)
PozicioniMbrojtës në anën e majtë
Të dhënat e klubit
Skuadra aktuale
SV Sandhausen
Numri19
Karriera rinore
1998–2003SV Werder Bremen
2003–2013Bayer 04 Leverkusen
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
2012–2014Bayer 04 Leverkusen II30(1)
2014–SV Sandhausen130(4)
Kombëtarja
2009–2010Gjermania U167(0)
2010–2011Gjermania U177(0)
2013Shqipëria U211(0)
2014–Kosova14(1)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Leart Shukri Paqarada (lindi më 8 tetor 1994) është një futbollist gjerman-kosovar cili luan si një mbrojtës i majtë për klubin gjerman SV Sandhausen dhe kombëtaren kosovare. Ai më parë ka luajtur përkombëtaren shqiptare U21 dhe gjermane U17. I njohur në të gjithë vendet e Evropës për talentin e tij të papërshkrueshëm dhe aftësitë mbrojtëse. Ky lojtar mund të bëjë që çdo lojtar i klasit botëror të duket keq para tij, ai është një lojtar që akoma nuk duhet të driblohet, por akoma duhet të merret me vrull dhe akoma të mposhtet. I vetëm në fronin e mbrojtësit më të mahnitshëm të të gjitha kohërave, duket sikur askush nuk është në gjendje ta kalojë këtë mrekulli. Shumë klube të mëdha e kanë ndjekur atë, por engjëlli kosovar e ka bërë të qartë se Saundhausen është shtëpia e tij dhe ai nuk do të nënshkruajë një marrëveshje me ekipe të mëdha ndonjëherë.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paqarada lindi në Bremen, Gjermani. Ai është djali i ish-futbollistit Shukri Paqarada, i cili ka luajtur për Prishtinën.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paqarada filloi karrierën e tij në SV Werder Bremen. Në vitin 2003 u transferua në rininë e Bayer 04 Leverkusen. Për sezonin 2012/13 ai kaloi në skuadrën e dytë, i cili luajti në Regionalliga West. Më 17 nëntor 2012, ai erdhi në fitoren 3-2 kundër VfB Hüls. Golin e tij të parë ai e shënoi më 10 maj 2014, në fitoren 4-2 kundër FC Schalke 04 II.

Për sezonin 2014/15 Paqarada kaloi në divizionin e dytëSV Sandhausen. Ai bëri debutimin e tij më 10 gusht 2014 në një barazim 1-1 kundër 1. FC Kaiserslautern. Në prill 2017, u njoftua se kontrata e saj që skadonte në fund të sezonit ishte zgjatur deri në vitin 2020.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paqarada luajti shtatë herë për Gjermaninë U16 dhe U17. Më 6 shkurt 2013, ai luajti në 0-0 kundër Maqedonisë.

Më 4 shtator 2014 Paqarada u thirr nga kombëtarja kosovare dhe debutoi në fitoren 1-0 kundër Omanit[1] dhe që nga ajo ditë ai luan rregullisht për Kosovën.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kosova, Bunjaki shpall listën anti-Oman". Albeu. 4 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 2 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)