Janusz Wójcik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Janusz Wójcik

Janusz Marek Wójcik (18 nëntor 1953 - 20 nëntor 2017)[1] ishte futbollistë, trajnerë dhe politikanë polakë.[2]

Karriera e futbollit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wójcik ka luajtur shumë skuadra brenda dhe jashtë shtetit, përfshirë Gwardia Varshava, RKS Ursus dhe Hutnik Varshava, Ravalpandi dhe Toronto Falcons.

Si trajnerë, ai ka trajnuar shumë klube polake si Hutnik Nowa Huta, Jagiellonia Białystok, Legia Varshava, Pogoń Szczecin dhe Świt Nowy Dwór Mazowiecki pashtu skuadrën olimpike polake e cila fitoi medaljen e argjend në Lojërat Olimpike Verore 1992, kombëtaren polake dhe skuadrat U-18 dhe U-16 të Polonisë.

Ai punoi si menaxher edhe jashtë vendit si Al-Khalilej, Anorthosis Famagusta dhe kombëtaren siriane.

Më 21 prill 2008, ai u emërua si menaxherë i Widzew Łódź.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai diplomoi në Akademinë e Edukimit Fizike në Varshavë në vitin 1979. Më 8 janar 2006, ai u arrestua për vozitje gjatë efektit të dehjes nga pija e alokoholit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Janusz Wójcik nie żyje (polonisht)
  2. ^ "Zmarł Janusz Wójcik, były selekcjoner reprezentacji Polski - WP SportoweFakty". sportowefakty.wp.pl. 2017-11-20. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 2017-11-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)