Spiridon Shqiptari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
S.Shqiptari portier i Polonisë

Spiridon Shqiptari ose siç njihet në Poloni Spirydon Albański[1] (4 tetor 1907 në Lviv - 30 mars 1992 në Katowice) futbollist me famë ne Poloni, që ka luajtur portier me kombëtaren e polake, para luftës së dytë botërore. Me origjinë korçare.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 6 maj 1928 ai bëri debutimin e tij në kampionatin polak. Gjatë 11 viteve të ardhshme vetëm 5 ndeshje lënë Vytis (një total prej 234 luajtur në ndeshjet). Disa herë portier me ekipit kombëtar polake të futbollit (1932, 1933, 1935). Ekipi debutoi 5 korrik 1931 në Letoni ndeshje - Polonia .Të 1936 ai ka luajtur në 21 takime. Njohur si një nga më të mirë dhe më populloret '30 portierët Polake ,me te mrekullueshmet e kohrave,per reflekset dhe nivel të larte teknike). Në vitin 1933, i njohur si futbollist më i mirë polak, në plebishit,. Në vitin 1936 ai u shfaq në Lojërat Olimpike në Berlin, ai ka luajtur në të katër ndeshjet e ekipit polak: me Hungarinë 3-0 (paraprake), me Britaninë e Madhe 5-4 (çerekfinale), me Austrinë 01:03 (gjysmëfinale), me Norvegjinë 02:03 (betejë për bronz) - turneu olimpik. Në ndeshje kundër Norvegjisë ishte kapiten i ekipit. Ai kaloi Luftën e Dytë Botërore në Lviv, gjatë pushtimit sovjetik ishte duke luajtur në klubin: "Dinamo", 1939-1940 dhe 1944 dhe "Spartak", 1941. Pas luftës ai vazhdoi karrierën e tij në klubet: "Resovia Rzeszow" 1944-1945 dhe "Katowice Pursuit" 1945-1946. Që nga viti 1950, trajneri i klasit të I futboll, arbitër futbolli dhe hokeji.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]