Oulu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oulu
Oulun kaupunki Uleåborg stad
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Oulu is located in Finlanda
Oulu
Oulu
Vendndodhja e Oulu in Finland

Koordinatat: 65°1′V 25°28′L / 65.017°V 25.467°L / 65.017; 25.467

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Veriore
Kryetari i komunës Matti Pennanen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,513.37 [1] km2
Popullsia 196,828 [2] banorë
Dendësia 139.58 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1605-04-08
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.ouka.fi


Oulu (finlandisht: Oulun kaupunki suedisht: Uleåborg stad), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën , dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Veriore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]