Kuusamo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kuusamo
Kuusamon kaupunki
Qytet and Komunë
noform
Pemë të mbuluara me borë në Kuusamo
Stema_figura
Vendndodhja
Kuusamo is located in Finlanda
Kuusamo
Kuusamo
Vendndodhja e Kuusamo në Finlandë

Koordinatat: 65°58′V 29°11′L / 65.967°V 29.183°L / 65.967; 29.183

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Veriore
Provinca Provinca Oulu
Kryetari i komunës Timo Halonen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5,808.92 [1] km2
Popullsia 15,740 [2] banorë
Dendësia 3.16 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1868
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kuusamo.fi

Kuusamo (finlandisht: Kuusamon kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Provinca Oulu, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Veriore.

Komuna ka një popullsi prej 15,740 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 5,808.92 kilometra katrorë (2,242.84 sq mi) prej të cilave 830.81 km2 (320.78 sq mi) është uji[1]. Dendësia e popullsisë është 3.16 banorë për kilometër katror (8.2/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kuusamo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale