Liminka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Liminka
Limingan kunta
Komunë
noform
Kisha në Liminka
Stema_figura
Vendndodhja
Liminka is located in Finlanda
Liminka
Liminka
Vendndodhja e Liminka në Finlandë

Koordinatat: 64°48.5′V 25°25′L / 64.8083°V 25.417°L / 64.8083; 25.417

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Veriore
Provinca Provinca Oulu
Kryetari i komunës Pekka Rajala
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 651.64 [1] km2
Popullsia 9,847 [2] banorë
Dendësia 15.46 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1477
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.liminka.fi

Liminka (finlandisht: Limingan kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Provinca Oulu, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Veriore. Liminka është e vendosur 25 kilometra në jug të Oulu.

Komuna ka një popullsi prej 9,847 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 651.64 kilometra katrorë (251.60 sq mi) prej të cilave 14.54 km2 (5.61 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 15.46 banor për kilometër katror (40.0/sq mi). Komunat fqinje janë Kempele, Lumijoki, Muhos, Oulunsalo, Siikajoki, Siikalatva, Tyrnävä dhe Vaala.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liminka është themeluar në vitin 1477.

Nga folklorit, emri Liminka vjen nga gjigandi imagjinar, Limmi.

Liminganlahti Bay është një parajsë e famshme e zogjve.

Binjakëzime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 2 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  3. ^ "Välissuhted" (në estonisht). Nõo vald. Marrë më 2 maj 2012.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Liminka – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
Stacioni hekurudhor Liminka