Utajärvi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Utajärvi
Komunë
noform
Kisha e Utajärvi
Stema_figura
Vendndodhja
Utajärvi is located in Finlanda
Utajärvi
Utajärvi
Vendndodhja e Utajärvi në Finlandë

Koordinatat: 64°45′V 26°25′L / 64.750°V 26.417°L / 64.750; 26.417

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Veriore
Provinca Provinca Oulu
Kryetari i komunës Kyösti Juujärvi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,736.70 [1] km2
Popullsia 2,911 [2] banorë
Dendësia 1.74 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1865
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.utajarvi.fi

Utajärvi është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Provinca Oulu, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Veriore.

Komuna ka një popullsi prej 2,911 (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,736.70 kilometra katrorë (670.54 sq mi) prej të cilës 65.55 km2 (25.31 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 1.74 banor për kilometër katror (4.5/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 22 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Utajärvi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale