Ylivieska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ylivieska
Ylivieskan kaupunki
Qytet
Stema_figura
Vendndodhja
Ylivieska is located in Finlanda
Ylivieska
Ylivieska
Vendndodhja e Ylivieska në Finlandë

Koordinatat: 64°4.5′V 24°32′L / 64.0750°V 24.533°L / 64.0750; 24.533

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Veriore
Provinca Provinca Oulu
Kryetari i komunës Terho Ojanperä
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 573.12 [1] km2
Popullsia 14,986 [2] banorë
Dendësia 26.36 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1867
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.ylivieska.fi

Ylivieska (finlandisht: Ylivieskan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Oulu, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Veriore. Ka në popullsi prej 14,986 banorë (30 qershor 2015),[2] dhe shërben si qendër administrative për Kalajokilaakso dhe Pyhäjokilaakso, një zonë me rreth 90,000 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ylivieska ndodhet në rajonin Ostrobothnia Veriore rreth 130 km në jug të qytetit Oulu.

Qyteti karakterizohet nga Lumi Kalajoki, i cili kalon përmes qendrës së qytetit. Zona bujqësore dhe ekonomike e pellgut të lumit Kalajoki njihet si Kalajokilaakso.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ylivieska është binjakëzuar me qytetet:

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015". Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 25 dhjetor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ylivieska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale