Voss

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Voss (kthjellim).


Voss
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Vossevangen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Gunn Berit Lunde Aarvik (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°42′V 6°25′L / 60.700°V 6.417°L / 60.700; 6.417 (Voss)Koordinatat: 60°42′V 6°25′L / 60.700°V 6.417°L / 60.700; 6.417 (Voss)
Sipërfaqja 1.806 km2
Popullsia 13.868 banorë 2009
Dendësia 7,68 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vossing ose Voss/Vosse
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0834
Vossevangen is located in Norvegjia
Vossevangen
Vossevangen
Voss – harta_foto
www.voss.kommune.no

Voss është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1806 km² dhe popullsi 13868 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Voss – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]