Kvam

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kvam (kthjellim).


Kvam
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Kvam

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Norheimsund
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Astrid Kristin Selsvold (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°25′V 6°9′L / 60.417°V 6.150°L / 60.417; 6.150 (Kvam)Koordinatat: 60°25′V 6°9′L / 60.417°V 6.150°L / 60.417; 6.150 (Kvam)
Sipërfaqja 616 km2
Popullsia 8.389 banorë 2004
Dendësia 13,62 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Kvemming
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1911
Vendndodhja
Norheimsund is located in Norvegjia
Norheimsund
Norheimsund
Kvam – harta_foto
www.kvam.kommune.no

Kvam është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 616 km² dhe popullsi 8389 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Kvam – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]