Sveio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sveio (kthjellim).


Sveio
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Sveio
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Jorunn Skåden (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°34′V 5°21′L / 59.567°V 5.350°L / 59.567; 5.350 (Sveio)Koordinatat: 59°34′V 5°21′L / 59.567°V 5.350°L / 59.567; 5.350 (Sveio)
Sipërfaqja 246 km2
Popullsia 4.687 banorë 2009
Dendësia 19,05 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sveibu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1563
Sveio is located in Norvegjia
Sveio
Sveio
Sveio – harta_foto
www.sveio.kommune.no

Sveio është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 246 km² dhe popullsi 4687 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sveio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]