Meland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Meland (kthjellim).


Meland
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Meland

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Frekhaug
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Nils Marton Aadland (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°33′V 5°7′L / 60.550°V 5.117°L / 60.550; 5.117 (Meland)Koordinatat: 60°33′V 5°7′L / 60.550°V 5.117°L / 60.550; 5.117 (Meland)
Sipërfaqja 93 km2
Popullsia 5.767 banorë 2009
Dendësia 62,01 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Melandsbu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1021
Vendndodhja
Frekhaug is located in Norvegjia
Frekhaug
Frekhaug
Meland – harta_foto
www.meland.kommune.no

Meland është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 93 km² dhe popullsi 5767 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Meland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]