Osterøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Osterøy (kthjellim).


Osterøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Osterøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Lonevåg
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Kari Foseid Aakre (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°31′V 5°32′L / 60.517°V 5.533°L / 60.517; 5.533 (Osterøy)Koordinatat: 60°31′V 5°32′L / 60.517°V 5.533°L / 60.517; 5.533 (Osterøy)
Sipërfaqja 275 km2
Popullsia 7.305 banorë 2008
Dendësia 26,56 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ostring
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1633
Vendndodhja
Lonevåg is located in Norvegjia
Lonevåg
Lonevåg
Osterøy – harta_foto
www.osteroy.kommune.no

Osterøy është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 275 km² dhe popullsi 7305 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]