Jondal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Jondal (kthjellim).


Jondal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Jondal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Jondal
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari John Skogseth (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°16′V 6°19′L / 60.267°V 6.317°L / 60.267; 6.317 (Jondal)Koordinatat: 60°16′V 6°19′L / 60.267°V 6.317°L / 60.267; 6.317 (Jondal)
Sipërfaqja 210 km2
Popullsia 1.073 banorë 2004
Dendësia 5,11 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Jondøl ose Jondøling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0935
Vendndodhja
Jondal is located in Norvegjia
Jondal
Jondal
Jondal – harta_foto
www.jondal.kommune.no

Jondal është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 210 km² dhe popullsi 1073 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Jondal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]