Bømlo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Bømlo (kthjellim).


Bømlo
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Bømlo

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Svortland
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Odd Harald Hovland (AP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°46′V 5°13′L / 59.767°V 5.217°L / 59.767; 5.217 (Bømlo)Koordinatat: 59°46′V 5°13′L / 59.767°V 5.217°L / 59.767; 5.217 (Bømlo)
Sipërfaqja 246 km2
Popullsia 11.085 banorë 2009
Dendësia 45,06 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Bømling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1867
Vendndodhja
Svortland is located in Norvegjia
Svortland
Svortland
Bømlo – harta_foto
www.bomlo.kommune.no

Bømlo është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 246 km² dhe popullsi 11085 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Bømlo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]