Fjell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Fjell (kthjellim).


Fjell
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Fjell

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Straume
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Lars Lie (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°20′V 5°2′L / 60.333°V 5.033°L / 60.333; 5.033 (Fjell)Koordinatat: 60°20′V 5°2′L / 60.333°V 5.033°L / 60.333; 5.033 (Fjell)
Sipërfaqja 148 km2
Popullsia 21.507 banorë 2009
Dendësia 145,32 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Fjellsoknar ose Fjellsokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1141
Vendndodhja
Straume is located in Norvegjia
Straume
Straume
Fjell – harta_foto
www.fjell.kommune.no

Fjell është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 148 km² dhe popullsi 21507 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Fjell – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]