Granvin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Granvin (kthjellim).


Granvin
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Granvin

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Granvin
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Jan Ivar Rødland (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°33′V 6°43′L / 60.550°V 6.717°L / 60.550; 6.717 (Granvin)Koordinatat: 60°33′V 6°43′L / 60.550°V 6.717°L / 60.550; 6.717 (Granvin)
Sipërfaqja 213 km2
Popullsia 964 banorë 2008
Dendësia 4,53 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Gravensar
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0617
Vendndodhja
Granvin is located in Norvegjia
Granvin
Granvin
Granvin – harta_foto
www.granvin.kommune.no

Granvin është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 213 km² dhe popullsi 964 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Granvin – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]