Austrheim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Austrheim (kthjellim).


Austrheim
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Austrheim
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Ole Lysø (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°46′V 4°55′L / 60.767°V 4.917°L / 60.767; 4.917 (Austrheim)Koordinatat: 60°46′V 4°55′L / 60.767°V 4.917°L / 60.767; 4.917 (Austrheim)
Sipërfaqja 57 km2
Popullsia 2.576 banorë 2009
Dendësia 45,19 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Austrheiming
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1421
Austrheim is located in Norvegjia
Austrheim
Austrheim
Austrheim – harta_foto
www.austrheim.kommune.no

Austrheim është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 57 km² dhe popullsi 2576 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]