Ulvik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ulvik (kthjellim).


Ulvik
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Ulvik

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Ulvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Mona Haugland Hellesnes (V)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°37′V 7°4′L / 60.617°V 7.067°L / 60.617; 7.067 (Ulvik)Koordinatat: 60°37′V 7°4′L / 60.617°V 7.067°L / 60.617; 7.067 (Ulvik)
Sipërfaqja 721 km2
Popullsia 1.107 banorë 2008
Dendësia 1,54 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ulvikje
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1231
Vendndodhja
Ulvik is located in Norvegjia
Ulvik
Ulvik
Ulvik – harta_foto
www.ulvik.kommune.no

Ulvik është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 721 km² dhe popullsi 1107 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ulvik – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]