Fitjar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Fitjar (kthjellim).


Fitjar
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Fitjar

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Fitjar
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Harald Rydland (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°55′V 5°22′L / 59.917°V 5.367°L / 59.917; 5.367 (Fitjar)Koordinatat: 59°55′V 5°22′L / 59.917°V 5.367°L / 59.917; 5.367 (Fitjar)
Sipërfaqja 143 km2
Popullsia 2.911 banorë 2004
Dendësia 20,36 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Fitjabu
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1265
Vendndodhja
Fitjar is located in Norvegjia
Fitjar
Fitjar
Fitjar – harta_foto
www.fitjar.kommune.no

Fitjar është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 143 km² dhe popullsi 2911 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Fitjar – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]