Kvinnherad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kvinnherad (kthjellim).


Kvinnherad
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Rosendal
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Synnøve Solbakken (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°55′V 6°2′L / 59.917°V 6.033°L / 59.917; 6.033 (Kvinnherad)Koordinatat: 59°55′V 6°2′L / 59.917°V 6.033°L / 59.917; 6.033 (Kvinnherad)
Sipërfaqja 1.135 km2
Popullsia 13.032 banorë 2007
Dendësia 11,48 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Kvinnhering
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2017
Rosendal is located in Norvegjia
Rosendal
Rosendal
Kvinnherad – harta_foto
www.kvinnherad.kommune.no

Kvinnherad është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1135 km² dhe popullsi 13032 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]