Radøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Radøy (kthjellim).


Radøy
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Manger
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Olav Steinar Namtvedt (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°40′V 5°2′L / 60.667°V 5.033°L / 60.667; 5.033 (Radøy)Koordinatat: 60°40′V 5°2′L / 60.667°V 5.033°L / 60.667; 5.033 (Radøy)
Sipërfaqja 112 km2
Popullsia 4.678 banorë 2009
Dendësia 41,77 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Radværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0805
Manger is located in Norvegjia
Manger
Manger
Radøy – harta_foto
www.radoy.kommune.no

Radøy është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 112 km² dhe popullsi 4678 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Radøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]