Askøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Askøy (kthjellim).


Askøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Askøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Kleppestø
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Knut Hanselmann (FrP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°24′V 5°13′L / 60.400°V 5.217°L / 60.400; 5.217 (Askøy)Koordinatat: 60°24′V 5°13′L / 60.400°V 5.217°L / 60.400; 5.217 (Askøy)
Sipërfaqja 100 km2
Popullsia 24.432 banorë 2009
Dendësia 244,32 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Askøyværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1026
Vendndodhja
Kleppestø is located in Norvegjia
Kleppestø
Kleppestø
Askøy – harta_foto
www.askoy.kommune.no

Askøy është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 100 km² dhe popullsi 24432 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Askøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]